Якщо газорозподільна компанія не збирається встановлювати індивідуальний лічильник, його можна поставити самостійно, а потім домогтися компенсації

Газорозподільні компанії, на які покладено обов'язок по встановленню індивідуальних газових лічильників споживачам, можуть відмовлятися від виплати компенсації клієнту, який поставив лічильник за власні кошти.

В такому випадку стягнути з компанії витрати з великою ймовірністю можна в судовому порядку. Такий висновок у коментарі UBR.ua зробив керівник судової практики ЮК Legal House Олексій Гнатенко.

Газорозподільні компанії можуть відмовляти в компенсації, пославшись на відсутність відповідного порядку, який повинен був розробити Кабмін. Але, згідно з рішеннями українських судів, ця проблема не є підставою для відмови у виплаті.

газова плита

Так, 10 січня Дніпровський Апеляційний суд виніс постанову у справі №210/2320/19, де зазначено, що саме на оператора газорозподільної мережі (в даному випадку на "Криворіжгаз") покладено зобов'язання щодо встановлення лічильників, і тільки він може вживати заходів щодо залучення джерел фінансування таких робіт.

Покладання такого зобов'язання на споживача є неправомочним.

"Крім того, у зазначеному рішенні суд підтвердив законність стягнення з постачальника газу на користь побутового споживача розміру витрат на встановлення індивідуального приладу обліку природного газу", – зазначив Гнатенко.

"Криворіжгаз" спробував опротестувати рішення Апеляційного суду в касації, але цивільний касаційний суд не дав хід скарзі.

Як пояснив Гнатенко, судді виходили з того, що рішення, з якими не погодився "Криворіжгаз", не суперечать правовим висновкам, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду (у справі №214/2435/17 від 7 листопада 2018 року).

Також касаційний суд підтвердив правильність і законність висновків Апеляційного суду, не знайшовши підстав для касаційного оскарження, зазначених у ч.2 ст. 389 цивільного правового кодексу (неправильне застосування судом норм матеріального права або порушення норм процесуального права).

Ці рішення дають вагомі шанси споживачеві природного газу домогтися компенсації своїх витрат на встановлення лічильника у оператора ГРС, зазначає адвокат Legal House.

"Обов'язок по відшкодуванню витрат прямо закріплено в законодавстві, і не може бути невиконаним через відсутність закріпленої процедури", – констатував Гнатенко.

Він додав, що для отримання права звернутися до суду споживач спочатку повинен подати заяву в саму компанію і отримати відмову.